Facebook Twitter Miroslav Žamboch

Miroslav Žamboch
Miroslav Žamboch (*1972 Hranice na Moravě)

Miroslav Žamboch, jeden z nejúspěšnějších českých žánrových autorů, se narodil 13. ledna 1972 v Hranicích na Moravě. Byla to tehdy extrémně krutá zima, v Beskydech se objevily smečky vlků a medvědů a Žamboch má dodnes rád „chlad, plískanice a dělá mu dobře, když někdy v noci zaslechne psí vytí“. Vystudoval Fakultu jaderně fyzikálního inženýrství při ČVUT v Praze a dnes pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy.

První povídku, Vůně stroncia, napsal v sedmnácti letech. Podle autorových slov byla „pěkně mizerně napsaná“, takže první otištěnou prací se stala Zpověď válečníka, s níž vyhrál soutěž O nejlepší fantasy v roce 1992. Poté se na osm let autorsky odmlčel a vrátil se až v roce 2000, kdy vydal sbírku tří novel Poslední bere vše (Klub Julese Vernea, 2000). V příběhu Pouštní škorpion se poprvé objevil Žambochův nejslavnější hrdina, muž skrývající se pod bezpočtem přezdívek, z nichž nejvíc proslul jako Koniáš. Je to vyhnanec, poutník a osamělý válečník, který nemá přátele, nikomu nevěří a výzbrojí připomíná chodící železářství, přesto (nebo právě proto?) se brzy stal snad nejoblíbenějším českým fantasy hrdinou. Zásluhu na tom má hlavně autorova druhá kniha, román Na ostřích čepelí (Klub Julese Vernea, 2001). Nejde o příběh v duchu klasické fantasy, Koniáš zde dostane velmi neobvyklou zakázku – má se postarat o úspěch připravované kolonizační výpravy a dohlédnout na založení nového města Obchodní ligy, jež by zajistilo nezávislost na Crambijském císařství v obchodu s obilím. To znamená převést několik tisíc lidí přes množství nezávislých států, skrz nehostinnou krajinu a spoustu nejen přírodních nástrah. Román se brzy stal bestsellerem a vysloužil si i nominaci na Cenu Akademie sci-fi, fantasy a hororu. Plným právem, protože i přes rozsáhlost je jeho příběh sevřený a čtivý, protkaný akčními scénami a osazený uvěřitelnými a charismatickými postavami.

O rok později se na knihkupecké pulty dostal Seržant (Klub Julese Vernea, 2002), mix sci-fi a fantasy s hlavním hrdinou Lancelotem. Ačkoliv neměl takový ohlas jako Na ostřích čepelí, jde opět o vysoce kvalitní dílo, což dokazuje i Cena Akademie v kategorii Nejlepší česká kniha. Nominovaný byl i soubor devíti koniášovských povídek Ostří oceli (Fantom Print, 2002), v nichž autor svého hrdinu poslal do dusné džungle, žhavé pouště, gladiátorské arény či na tajemný ostrov, kde se zhmotňují hrůzy z lidského podvědomí. V příběhu Fanoušek se Koniáš střetne s další Žambochovou klíčovou postavou – s Baklym, jenž se stal hlavním hrdinou následujícího románu Bez slitování (nominace na Cenu Akademie; Klub Julese Vernea, 2003). I on je válečník, životem ale prochází bez skrupulí, „probíjí se jím jako ozubená koule řemdihu, zbraně, kterou tak mistrně ovládá“ (anotace k Bez slitování). Přesto i on má svědomí a smysl pro čest. V roce 2010 se Bakly vrátil v souboru pěti povídek Čas žít, čas zabíjet (Triton, 2010).

V roce 2003 si Žamboch novelou Meč proti sekeře (Ivo Železný, 2003) odskočil do univerza světoznámé dobrodružné série Mark Stone, v ten samý rok pak vyšla i sbírka povídek s netradičními náměty Megapolis (Palmknihy 2003 a 2004, Triton, 2010) V následující práci, dvoudílném románu Líheň (Smrt zrozená v Praze, Královna smrti) (Wolf Publishing, 2004, 2005 a Triton, 2009) sáhl autor po zcela jiném tématu. Hlavní hrdinkou sci-fi/fantasy detektivky ze současné Prahy je Marika Zaháňská, příběh je pak tak trochu poctou drsným akčním dílům Jiřího Kulhánka. Úspěšný rok Žamboch završil sbírkou povídek Na křídlech tornáda (Klub Julese Vernea, 2004). V následujícím roce začaly vycházet autorovy krátké povídky v kolibří edici; dosud vyšlo sedm knih. Po tříleté pauze Žamboch přišel s knihou Drsný spasitel (Triton, 2007, 2009), temným příběhem z postkatastrofického světa, kterým putuje napůl člověk, napůl netvor bez paměti. Románem Predátoři (Triton, 2007) se autor vydal do budoucnosti, v níž jsou možné cesty časem. V roce 2008 se vrátil ke Koniáši – vyšel nejen téměř kompletní soubor všech koniášovských povídek Koniáš - Muž na stezce (Triton, 2008), ale i nový samostatný román Koniáš - Vlk samotář (Triton, 2008). Pro fanoušky beznadějně vyprodané sbírky Poslední bere vše je jistou kompenzací kniha Dlouhý sprint s ozvěnou (Triton, 2009), jež kromě příběhu Dlouhý sprint z výše uvedeného díla obsahuje i povídku Ozvěna, která poprvé vyšla v časopise Pevnost 2/2002, a navíc kompletní autorovu bibliografii a výňatek ze slovníku Koniášova světa, jenž v úplné podobě naleznete na http://www.mz-fans.cz. V roce 2011 Žambochovi vyšel akční upírský román ve stylu Jiřího Kulhánka Visio in Extremis (Triton, 2011) a v elektronické podobě i sbírka povídek Živí a mrtví (Freetimepublishing, 2011).

Žambochova bibliografie kromě románů a sbírek zahrnuje velké množství samostatných povídek, které pravidelně vycházejí v žánrových časopisech a předních domácích antologiích (např. Legendy české fantasy, Pod kočičími hlavami, Čas psanců, Kostky jsou vrženy, Klášter slasti, Legie nesmrtelných apod.). V posledních letech se autor věnuje i české sci-fi a fantasy sérii Agent JFK, kterou založil společně s Jiřím W. Procházkou a do níž přispěl zatím sedmi samostatnými díly (Pašerák, 2005; Meč a tomahavk, 2006; Se smrtí v zádech, 2006; Hořící andělé, 2006; Prokletí legendy – Dámská hra, 2007; Prokletí legendy – Hra gentlemanů, 2008; Vincent Vega, 2009; vše Triton). V roce 2010 pak knihou Hitman (Triton, 2010) zahájil novou, paralelní sérii Agent X-Hawk, která čtenářům nabízí pohled z druhé strany, z pozice úhlavního nepřítele Johna F. Kováře, lorda X-Hawka.

Žamboch si už několik let získává fanoušky i v Polsku, kde mu v nakladatelství Fabryka Słów od roku 2005 vyšlo jedenáct knih, některé měly již dvě vydání. Představil se ale i korejským čtenářům – v roce 2011 byla jeho povídka V pásu asteroidů vybrána do první korejské antologie české science fiction Chovej se jako slušná mrtvola.

Žamboch se prezentuje jako příznivce dobrého vína a dobrých příběhů; zvláště to druhé čtenáři oceňují již řadu let. Získal si je především talentem napsat chytlavý příběh s charismatickým hrdinou a propracovanými souboji, uvěřitelností (který čtenář si jako Koniáše aspoň jednou nepředstavil jeho autora?) a umem přijít i po úspěchu „koniášovek“ s novými tématy a postavami. Avšak je to zejména Žambochův rukopis, co udělalo z jeho knih bestsellery. Krystalicky čistý a v rámci (nejen) české fantastiky jedinečný, zasazený do sice drsné, ale zároveň působivé atmosféry ryzího dobrodružství okořeněného magií a intrikami. A právě to čtenářům vysloveně sedí, což dokazuje například i vítězství povídky Bakly: Holýma rukama ve čtenářské soutěži Einsteinův mozek za rok 2007. A vzhledem k tomu, že je to jeden z našich nejpilnějších autorů, máme se do budoucna na co těšit.

Autora je možné potkat na českých i zahraničních conech, virtuálně ho pak můžete navštívit na jeho oficiálních stránkách http://www.miroslavzamboch.cz, kompletní bibliografii najdete na stránkách knižní databáze Legie (http://www.legie.info/autor/2-miroslav-zamboch) a zajímavý obsah a diskuzi s ostatními fanoušky nabízí fanovský web http://www.mz-fans.cz.

Pavla Lžičková