Facebook Twitter Martin Němec

Martin Němec
Martin Němec (* 16.6.1957 v Praze)

Vystudoval propagační grafiku na střední uměleckoprůmyslové škole (prof. Bláha) a malířství na Akademii výtvarných umění v Praze (prof. Smetna).

Založil a vede skupinu Precedens, ve které jako autor hudby i textů spolupracuje se zpěváky Bárou Basikovou (Doba ledová, Věž z Písku, Pompeje, atd.) a Petrem Kolářem (La, la, lá, Drž hudbu!). Později založil i další autorskou skupinu Lili Marlene se zpěvačkou Dášou Součkovou (Tango desolato).

Vytvořil i mnoho samostatných alb (Responsio Mortifera, které bylo dvakrát divadelně zpracováno, Drams of Sphinx, Angels voice atd.) Je autorem hudby k mnoha filmům (Hazard, Únos domů, Perníková věž, Smrt pedofila, T.M.A. atd.). Vytvořil hudbu k představením režiséra Ctibora Turby (Archa bláznů, Giro di Vita atd.), k baletu Periferie v režii Aleny Peškové, ale i k TV znělkám (Oko, Gen, Genus atd.).

Napsal několik filmových scénářů (obdržel cenu Nadace Miloše Havla za scénář Tma) z nichž se realizovala Perníková věž (Milan Šteindler) a T.M.A. (Juraj Herz). Vydal knihy povídek Stodola (Paseka) a Vana s výhledem (XYZ). V poslední době se opět významně věnuje malířství. Své fantaskní obrazy vystavuje doma i v zahraničí, kde je rovněž zastoupen v mnoha soukromých sbírkách.